2018 09 12 kane to aitima soy 1        2018 09 12 kane to aitima soy 2

2018 09 12 kane to aitima soy 3        2018 09 12 kane to aitima soy 4

Στα πλαίσια του προγράμματος «Μαθητεία σε εργασιακό χώρο» του ΕΠΑΛ Ηράκλειας με το τμήμα Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών του Δήμου Ηράκλειας, δημιουργήθηκε μία εφαρμογή η οποία καλύπτει το κενό που υπάρχει στην επικοινωνία μεταξύ των πολιτών και των φορέων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Η εφαρμογή Android, για κινητά τηλέφωνα και tablets, «Κάνε το αίτημα σου» είναι αποτέλεσμα της επιτυχημένης συνεργασίας μεταξύ της Ελληνικής Δημόσιας εκπαίδευσης με την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Με απλά βήματα ο πολίτης μπορεί πλέον να αιτηθεί ή να επισημάνει θέματα που τον αφορούν.

Η εφαρμογή έχει την δυνατότητα να διευκολύνει τον πολίτη , παρέχοντάς του τα στοιχεία επικοινωνίας (διεύθυνση ,τηλέφωνο , φαξ , ιστοσελίδα και ηλεκτρονικό ταχυδρομείο) του συνόλου τον φορέων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης A’ βαθμού, καθώς επίσης και να αποστείλει άμεσο μήνυμα με συνημμένη φωτογραφία στον Δήμο που τον ενδιαφέρει.

Η ομάδα που δημιούργησε το έργο είναι η εξής:

Επιβλέπων:Βεράνης Απόστολος , Προϊστάμενος τμήματος ΤΠΕ Δήμου Ηράκλειας

Εκπαιδευτικός υπεύθυνος ΕΠΑΛ:Γρίψιος Αθανάσιος, Καθηγητής Πληροφορικής ΕΠΑΛ Ηράκλειας

Προγραμματιστής :Δέντσας Παναγιώτης,  μαθητής ΕΠΑΛ Ηράκλειας

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη δωρεάν από το play store της google ακολουθώντας το σύνδεσμο