Την Τρίτη 26 και την Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 στις 18:00, θα πραγματοποιηθούν από τον Δήμο Ηράκλειας δύο διαδικτυακές εκδηλώσεις με διακεκριμένους καλεσμένους και εισηγητές. Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων θα παρουσιαστούν οι νέες υπηρεσίες υγειονομικής περίθαλψης του Δήμου, ενώ καλεσμένοι εισηγητές θα αναπτύξουν θέματα που άπτονται της Δημόσιας Υγείας.

Οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται στο πλαίσιο του διασυνοριακού έργου «HealthNET», στο οποίο ο Δήμος Ηράκλειας είναι Επικεφαλής Εταίρος.

Το έργο «HealthNET» έχει προσθέσει ακόμη ένα εργαλείο στην φαρέτρα υγειονομικών υπηρεσιών του Δήμου, ενισχύοντας τις υποδομές δημόσιας υγείας στο Δήμο Ηράκλειας. Πιο συγκεκριμένα, ο Δήμος πλέον βρίσκεται σε θέση να παρέχει υπηρεσίες απομακρυσμένης περίθαλψης, με την χρήση ειδικού οχήματος το οποίο διαθέτει υγειονομικό εξοπλισμό τεχνολογίας αιχμής. Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Ευρωπαϊκής Διασυνοριακής Συνεργασίας Interreg IPA CBC «Ελλάδα – Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας 2014 – 2020» και συγχρηματοδοτείται από την Ε.Ε. και από εθνικούς πόρους των χωρών που συμμετέχουν.

Οι εκδηλώσεις που είναι ανοιχτές για το κοινό θα πραγματοποιηθούν ζωντανά μέσω zoom, ενώ θα είναι διαθέσιμες στο διαδίκτυο στα επίσημα μέσα του Δήμου Ηρακλείας στο διαδίκτυο.

Για να παρακολουθήσετε τις εκδηλώσεις, ακολουθήστε τους παρακάτω συνδέσμους:

Τρίτη 26-04-2022, 18:00: https://bit.ly/Irakleia

Τετάρτη 27-04-2022, 18:00: https://bit.ly/HealthNet-Panel