Χίλιοι άνεργοι νέοι και νέες στη Βόρεια Ελλάδα, 18 έως 24 ετών, έχουν την δυνατότητα να καταρτιστούν, να πιστοποιηθούν, να επιδοτηθούν και να ξεκινήσουν να εργάζονται στον τομέα των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνίας (ΤΠΕ), μέσω προγράμματος, που υλοποιεί ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής Βορείου Ελλάδος (ΣΕΠΒΕ) σε συνεργασία με την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Συγχρηματοδοτούμενων Ενεργειών του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΥΕ/ΕΚΤ).

Οι δύο φορείς (ΣΕΠΒΕ και EYE) απευθύνουν πρόσκληση σε μη οικονομικά ενεργούς νέους/-ες να μπουν στον ραγδαία αναπτυσσόμενο κόσμο της Πληροφορικής και Επικοινωνίας που, όπως δείχνουν μελέτες, στα επόμενα χρόνια θα χρειαστεί να καλύψει περισσότερες από 500.000 θέσεις εργασίας με νέους και νέες επαγγελματίες.

Το πρόγραμμα προβλέπει την πραγματοποίηση Θεωρητικής Κατάρτισης 120 ωρών και Πρακτικής Άσκησης 260 ωρών.

Πληροφορίες : http://edu.sepve.org.gr