Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο Δήμο Βισαλτίας, στις 25 Νοεμβρίου 2016 η 5η Συντονιστική συνάντηση των εταίρων του έργου διασυνοριακής συνεργασίας «ENERGYNET». Το έργο υλοποιείται από τους Δήμους Φλώρινας (ΕπΕτ), Ηράκλειας (Ετ3) και Βισαλτίας (Ετ5) από την Ελλάδα και τους Δήμους Βέλες (ΟικΕπ) και Πρίλεπ (Ετ4) από τη γειτονική Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας και χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Εδαφικής Συνεργασίας «ΕΛΛΑΔΑ - ΠΓΔΜ 2007-2013».

Κατά τη σύσκεψη συζητήθηκε η μέχρι στιγμής πορεία της υλοποίησης του έργου και έγινε προγραμματισμός για την ολοκλήρωση και των εναπομείναντων παραδοτέων μέχρι και τη λήξη του (20/12/2016). Οι συμμετέχοντες εταίροι έκριναν πολύ ικανοποιητική τη μέχρι στιγμής εξέλιξη και εισηγήθηκαν μέτρα για την επίτευξη του μέγιστου δυνατού οφέλους έως και την ολοκλήρωση του έργου. Τέλος, υπήρξε συντονισμός των μελών για τη συμμετοχή των εταίρων στο Συνέδριο κλεισίματος του έργου, που θα πραγματοποιηθεί κατά το διάστημα 16 – 18 Δεκεμβρίου 2016, στο Δήμο Φλώρινας (ΕπΕτ).

logo EnergyNet  gr flag EU flag FYROM flag

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Εδαφικής Συνεργασίας «ΕΛΛΑΔΑ-ΠΓΔΜ 2007-13»
“Greece - The former Yugoslav Republic of Macedonia 2007 - 2013” IPA Cross-border Programme
Η πράξη συγχρηματοδοτείται κατά 75% από Ευρωπαϊκούς πόρους και κατά 25% από Εθνικούς πόρους