Το πρόγραμμα «Βοήθεια στο σπίτι» του Δήμου Ηράκλειας ξεκίνησε την λειτουργία του από το 2002 με το «Βοηθεια Στο σπίτι» Σκοτούσσας , Ηράκλειας και Στρυμονικού με την παροχή πρωτοβάθμιας φροντίδας σε ηλικιωμένους Δημότες με τεράστια απήχηση στην Τοπική κοινωνία.
Το πρόγραμμα «Βοήθεια στο σπίτι» έπειτα από μια επιτυχημένη πορεία 20 χρόνων συνεχίζει το έργο του παρέχοντας συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη, νοσηλευτική και οικογενειακή βοήθεια στους Δημότες μας με την μεταφορά του προγράμματος από την Κοινωφελή Επιχείρηση Δήμου Ηράκλειας στον Δήμο Ηράκλειας. Συγκεκριμένα στο «Βοήθεια στο σπίτι» εργάζονται 9 άτομα για τους οποίους επιτεύχθη η μονιμοποίηση του συνόλου των εργαζομένων έπειτα από τα οριστικά αποτελέσματα της προκήρυξης 4Κ/2020.
Οι διοριζόμενοι εργαζόμενοι του «Βοήθεια Στο Σπίτι» του Δήμου Ηράκλειας που ορκίστηκαν είναι:

Α) ΚΑΖΑΝΤΖΗ ΜΑΡΙΑ ΑΝΤΩΝΙΑ του Κωνσταντίνου ΠΕ Κοινωνικών Λειτουργών

Β) ΤΖΙΜΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου ΤΕ Κοινωνικών Λειτουργών