Η Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας Ενηλίκων «Ε. Ν. ΟΡΑΜΑ» του ΣΟΦΨΥ Ν. Σερρών σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας  Δήμου Ηράκλειας βρέθηκε στους δρόμους της Ηράκλειας στις 3-11-2023,  με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας για ζητήματα ψυχικής υγείας.

Η Κινητή Μονάδα βρίσκεται κάθε Δευτέρα στο Κέντρο Υγείας Ηράκλειας, η οποία απαρτίζεται από Ψυχίατρο, Νοσηλευτές, Κοινωνική λειτουργό και Ψυχολόγο,
προσφέροντας εντελώς δωρεάν και άκρως εμπιστευτικές υπηρεσίες ψυχικής υγείας που στοχεύουν στην ενδυνάμωση, την ψυχοκοινωνική αποκατάσταση και την επαγγελματική επαν-ένταξη των ατόμων με προβλήματα ψυχικής υγείας, με απώτερο σκοπό πάντα τη συνολική βελτίωση της ποιότητας ζωής τους!

Η ψυχική υγεία είναι δικαίωμα και οφείλουμε να την προστατεύσουμε. Καθολικά, όλοι!